"Błond w Sztuce" w Firleju
Data: 20-04-2008 o godz. 21:03:23
Temat: Muzea, galerie


Portal Sztuki

Błond w Sztuce W ramach kolejnej odsłony projektu „ Miejsce Dla Sztuki w Firleju” zapraszamy na wernisaż wystawy grupy artystycznej „ Błond w Sztuce”, który odbędzie się 28 kwietnia o godz.18.00.
Grupa „ Błond w Sztuce” istnieje od 2005 r. i tworzą ją młodzi artyści, tegoroczni dyplomanci wrocławskiej ASP: Przemysław Baronowski, Hanna Ilczyszyn, Anna Nosowicz oraz Korneliusz Stępniak, skupieni wokół pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza
i ad. Zdzisława Nitki. Choć każdy z artystów prezentuje odrębny styl tym, co ich łączy jest odważne i przemyślane operowanie kolorem oraz gra form, za pomocą których konstruują kompozycje malarskie. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno wielkoformatowe obrazy figuratywne jak również abstrakcyjne, wykonane techniką olejną i akrylową.
Przemysław Baranowski ur.1982
Bohaterką obrazów artysty jest kobieta, umieszczona w abstrakcyjnych wnętrzach, zbudowanych z figur geometrycznych. Jej głównym atrybutem jest lustro, w którego odbiciu podziwia swoją urodę. Symbolika lustra jest bogata, oznacza m.in.: życie, kobiecość, zalotność, czystość, przeznaczenie, wróżbę, ale również zapatrzenie w siebie i próżność. Kompozycja obrazów Baronowskiego zbudowana jest z syntetycznych elementów figuratywnych, wyraźnie zarysowanych konturem, które wypełnione są kontrastowymi barwami: zielenią, czerwienią żółcią i odcieniami błękitu. Artysta w swoich pracach inspiruje się otaczającą rzeczywistością, którą niejednokrotnie przekształca w swego rodzaju foremne przedstawienia.

Hanna Ilczyszyn ur. 1984
W swoich pracach również skupia się wokół postaci kobiecych. Ukazuje stany depresyjne, w jakich znalazły się jej bohaterki, osadzone w nieskonkretyzowanej przestrzeni. Poprzez deformację ciał podkreśla ona rolę upływającego czasu oraz proces starzenia się. Kobiety na jej obrazach przepełnione są lękiem i bólem, tkwią w świecie całkowitego wyobcowania i pustki. Artystka posługuje się w swych kompozycjach głównie czernią i szarością, które przełamuje gdzieniegdzie odcieniami czerwieni.


Anna Nosowicz ur..1983
Malarstwo tej artystki charakteryzuje się gwałtownymi pociągnięciami pędzla, impastowo nakładanymi warstwami farby, przeciwstawnymi układami form oraz niezwykłym dynamizmem. W swych cechach formalnych bliskie jest ono ekspresjonizmowi abstrakcyjnemu. Dużą rolę w malarstwie Nosowicz odgrywa kolor, użyty jako nośnik emocji. Obrazy utrzymane są w tonacji niebiesko – zielono - szarej, ożywionej akcentami żółci i czerwieni.

Korneliusz Stępniak ur. 1983r.
Na wystawie artysta prezentuje prace, którym nadał tytuł ”Dwa wymiary”. Z jednej strony wprowadza on do swych kompozycji geometryczne kształty, zainspirowane planami architektonicznymi oraz różnymi formami konstrukcyjnymi, podkreślając płaską powierzchnię obrazu. Z drugiej zaś strony kolorem i światłem, które wibrują na zróżnicowanej fakturowo płaszczyźnie, buduje głębię. Stępniak stara się również zmaterializować na płótnie stany ducha, tkwiące głęboko w świadomości człowieka. Jego obrazy utrzymane są w ciepłych tonacjach: czerwono-żółtej i zielono – żółtej.

Tekst: Marta Przetakiewicz – koordynator wystawy

Wernisaż: 28.04.2008 godz. 18.00
Wystawa czynna do 25.05.2008
Miejsce: ODA Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław
Wstęp wolny


uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)


Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=878