15 grudnia rusza nowy portal edukacyjny o Fryderyku Chopinie!
Data: 12-12-2010 o godz. 10:18:57
Temat: aktualności, wydarzenia
Wirtualne zwiedzanie, rozmowa z kompozytorem, gry edukacyjne i muzyka miła dla ucha. To tylko niewielka część atrakcji, jakie przygotowało Nadbałtyckie Centrum Kultury specjalnie dla najmłodszych, by oryginalnie zakończyć obchody Roku Chopinowskiego.
15 grudnia rusza portal www.echopin.pl, którego celem będzie rozpowszechnianie dorobku muzycznego Fryderyka Chopina.
Korzystając z portalu, dzieci nie tylko zapoznają się z twórczością Mistrza i jego życiorysem, ale będą mogły także wirtualnie podróżować w miejsca, w których Chopin dorastał, tworzył i przeżywał najważniejsze chwile. Na Chopinowej mapie znalazły się m.in. Żelazowa Wola, Warszawa, Szafarnia, Duszniki – Zdrój, Majorka, Londyn i Wiedeń.
Dzięki informacjom umieszczonym na portalu, najmłodsi dowiedzą się, że Fryderyk Chopin uwielbiał fiołki, a także rysował karykatury swoich profesorów pod szkolną ławką, co nie zawsze uchodziło mu na sucho.
Użytkownicy portalu będą mogli poznać najbardziej cenione nazwiska interpretatorów dzieł Chopina, dowiedzieć się z jakimi znanymi ludźmi kompozytor się przyjaźnił, kto był dla niego muzycznym wzorem, a także na jakich instrumentach można wykonywać jego utwory.
Znajdzie się też coś dla najbardziej ciekawskich – informacje o epoce, w której żył kompozytor, z uwzględnieniem architektury, mody, sztuki oraz wynalazków, które zrewolucjonizowały XIX wiek.
Zadbaliśmy także o coś dla ucha: na portalu będzie można usłyszeć utwory skomponowane przez Chopina, a także grane i śpiewane ludowe mazurki, które były dla niego inspiracją.
Tym, którzy lubią pogłówkować, proponujemy cztery gry edukacyjne. Dadzą one dzieciom możliwość opanowania faktów z życia artysty, zapoznania się z elementami kompozycji, miksowania muzyki, rozpoznawania najważniejszych utworów Chopina. Zakładka „Porozmawiaj z Chopinem” umożliwi dzieciom zadawanie pytań kompozytorowi i uzyskanie natychmiastowych odpowiedzi.
Niezwykle złożona i bogata osobowość Chopina daje możliwość oddziaływania na wyobraźnię dzieci i tworzenia wokół postaci wielkiego kompozytora, artysty i humanisty – świata pełnego dźwięków, barw, ale także faktów historycznych. Portal ma pokazać, że muzyka klasyczna może również dostarczyć dzieciom wielu wrażeń, a tradycyjna edukacja muzyczna może mieć także nowoczesną formę.
Portal nawiązuje do książki Anny Czerwińskiej-Rydel „Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie”. Wykorzystane zostały rysunki wspaniałego ilustratora – Józefa Wilkonia.
Portal www.echopin.pl nie jest jeszcze ukończony. Przygotowaliśmy jeszcze sporo niespodzianek, które systematycznie będą się na nim pojawiały.

Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1418