''Kolekcja z suchej'' w Muzeum Narodowym w Warszawie
Data: 24-08-2008 o godz. 07:17:37
Temat: Muzea, galerie


KOLEKCJA Z SUCHEJ W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE W 2006 roku Muzeum Narodowe w Warszawie podpisało ze Spadkobiercami Juliusza i Róży Tarnowskich umowę kupna Kolekcji z Suchej. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nabyto 9213 obiektów: 1148 rysunków, 7960 rycin i fotografii (Gabinet Grafiki i Rysunków Nowożytnych Polskich), 5 obrazów olejnych (Galeria Malarstwa Europejskiego), 2 rękopisy (Zbiory Ikonograficzne i Fotograficzne), 1 starodruk, 97 map i atlasów (Zbiory Specjalne Biblioteki).
Wśród zakupionych dzieł są prace artystów, takich jak: Bernardo Bellotto zwany Canaletto, Tadeusz Brodowski, Stanisław Chlebowski, Szymon Czechowicz, Jan Damel, Jeremiasz Falck, Wojciech Gerson, Józef Grassi, Artur Grottger, Willem Hondius, Teofil Kwiatkowski, Aleksander Lesser, Piotr Michałowski, Jan Piotr Norblin, Cyprian Norwid, Józef Oleszkiewicz, Aleksander Orłowski, Jan Feliks Piwarski, Jan Rustem, Wincenty Smokowski, Franciszek Smuglewicz, Jakub Sokołowski, Zygmunt Vogel i Szymon Bogumił Zug, a także interesujące dzieła artystów amatorów (na przykład rysunki Marii Wirtemberskiej) oraz setki prac z XVI-XIX wieku o znaczeniu ikonograficznym: portrety, widoki miast, rysunki z wykopalisk archeologicznych, przedstawienia o tematyce religijnej, heraldycznej czy etnograficznej. Spadkobiercy Juliusza i Róży Tarnowskich ofiarowali Muzeum Narodowemu w Warszawie obraz Pietera Nasona Portret mężczyzny.

Tworzenie kolekcji dzieł sztuki w Suchej (Beskidzkiej) zapoczątkował Aleksander Branicki (1821-1877), który w 1866 roku założył w odrestaurowanym zamku bibliotekę, nabywając do niej cenne księgozbiory. Dzieło Aleksandra kontynuował jego syn Władysław Branicki (1848-1914) oraz wnuczka Anna (1876-1953), która poślubiła Juliusza Tarnowskiego (1864-1917). Ich syn Juliusz Gabriel Tarnowski (1901-1989) zarządzał Suchą do 1939 roku. Do bogatych zbiorów sztuki zostały wówczas włączone dzieła malarskie z rodzinnej kolekcji żony Juliusza Gabriela - Róży z Zamoyskich (1907-1998).

Jednym z najcenniejszych zespołów w bibliotece w Suchej była - zakupiona w 1869 roku przez Aleksandra Branickiego - kilkutysięczna kolekcja rysunków, rycin i fotografii, stworzona przez znakomitego polskiego pisarza, autora powieści historycznych, ale również prac naukowych Józefa Ignacego Kraszewskiego (1812-1887).

Stanowiła ona bogaty materiał artystyczny i ikonograficzny do badań nad historią i kulturą Rzeczpospolitej wykorzystywany przez pisarza w pracy twórczej. Kolekcja ta otoczona była w Suchej szczególną opieką, dlatego w 1939 roku na polecenie Juliusza Tarnowskiego, w celu zabezpieczenia, została wywieziona do Międzyrzecza Podlaskiego.

W 1943 roku, po otrzymaniu informacji, że zdeponowanym tam zbiorom grozi całkowita zagłada, komisja złożona między innymi z pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie zabezpieczyła ich ocalałą część i przewiozła do siedziby Muzeum, skąd w 1944 roku Niemcy wywieźli ją wraz z innymi zbiorami. W czasie akcji rewindykacyjnej w 1946 roku kolekcja została zwrócona do Muzeum Narodowego w Warszawie. Przez następnych sześćdziesiąt lat kolekcja dzieł sztuki z Suchej, uszczuplona w czasie zawieruchy wojennej, była w Muzeum Narodowym pod stałą opieką konserwatorską oraz merytoryczną. Dzięki swej różnorodności stała się przedmiotem badań naukowych i opracowań specjalistów z różnych dziedzin. W 1961 roku został opublikowany katalog "Rysunki z kolekcji J.I. Kraszewskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie" przygotowany przez Marię Suchodolską, Irenę Jakimowicz i Jadwigę Jaworską. Rysunki, ryciny, fotografie i obrazy były prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Dwie fantazje architektoniczne autorstwa osiemnastowiecznego weneckiego malarza Michele Marieschiego można podziwiać w stałej ekspozycji Galerii Malarstwa Włoskiego.

Kolekcja z Suchej zostanie zaprezentowana pomiędzy 21 sierpnia i 21 września 2008 w Muzeum Narodowym w Warszawie. Niniejszy pokaz stanowi wstęp do wystawy jaką Muzeum planuje zaprezentować w 2012 roku w 200-lecie urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Warszawa, Muzeum Narodowe, 21 sierpnia - 21 września 2008

Więcej informacji o kolekcji na stronie a href="http://www.kolekcjonerzy.mnw.art.pl/sucha" target=_blanc>www.kolekcjonerzy.mnw.art.pl.

Muzeum Narodowe w Warszawie
www.mnw.art.pl

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)


Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1077