Wolny wstęp do 14 francuskich muzeów
Data: 11-01-2008 o godz. 07:22:11
Temat: Muzea, galerie


Portal Sztuki - fotografia Od nowego roku zarówno Francuzi, jak i cudzoziemcy mogą bezpłatnie zwiedzić 14 muzeów na terenie całej Francji. Eksperyment potrwa sześć miesięcy. Jedna z wyborczych obietnic prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego dotyczyła bezpłatnego wstępu do muzeów narodowych. Jej realizacją zajęła się minister kultury Christine Albanel. Celem jest przyciągnięcie do muzeów ok. 55 proc. Francuzów, którzy nigdy jeszcze żadnego nie odwiedzili. Podczas trwającego sześć miesięcy eksperymentu zostaną przeprowadzone badania, które pozwolą ustalić, kogo i gdzie skusiła oferta bezpłatnego wstępu. Jeśli okaże się, że do muzeów rzeczywiście przyszły osoby, dla których barierą była dotychczas cena biletu, już zawsze będzie można je odwiedzać za darmo. Jednak ministerstwo kultury nie wyklucza, że po okresie próbnym wrócą stare stawki. Bo jak pokazuje brytyjskie doświadczenie, wolny wstęp zwiększa frekwencję w muzeach jedynie na krótko. A koszt półrocznej operacji oceniany jest na 2-3 mln euro. Na przygotowanej przez panią Albanel liście darmowych placówek znalazły się paryskie muzea: Guimet (sztuki azjatyckiej) i Cluny (średniowiecza), Muzeum Sztuk i Rzemiosła; podparyskie: Muzeum Starożytności w Saint-Germain-en-Laye, Muzeum Renesansu w Écouen i Muzeum Lotnictwa w Le Bourget. Bezpłatny wstęp dotyczy też Muzeum Marynarki w Tulonie, Adrien-Dubouche w Limoges, Magnin w Dijon oraz zamków i pałaców, które zostały przekształcone w muzea: Tau w Reims, Jacques-Coeur w Bourges, Oiron w departamencie Deux-Sevres i Pierrefonds w Oise.

Do eksperymentu nie włączono najbardziej znanych paryskich muzeów, bo ok. 80 proc. dochodów Luwru, Centrum Pompidou, d'Orsay i Quai Branly to opłaty za wstęp zagranicznych turystów. Jedyne udogodnienie, jakie wprowadzono, to wolny wstęp raz w tygodniu dla ludzi poniżej 26. roku życia do tych czterech skarbców kultury (rozwiązanie to obowiązuje już od dawna w Luwrze). Młodzież będzie mogła za darmo zwiedzać w godzinach od 18 do 21 w środy Centrum Pompidou, w czwartki - d'Orsay, w piątki - Luwr, a w soboty specjalizujące się w sztuce pozaeuropejskiej Muzeum Quai Branly.
....Źródło:Gazeta Wyborcza

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)


Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=173