Forma i materia
Data: 24-11-2009 o godz. 22:25:10
Temat: plastyka
Rzeźba współczesna nie jest jakąś odosobnioną wyspą pozbawioną kontaktu z innymi dziedzinami sztuki. Właściwie wydaje mi się, że obecnie trudno uciec artyście jak kiedyś na Martynikę czy Taithi, rzeczywistość go dogoni... .

W tym kontekście twórczość Zbigniewa Wąsiela jest osadzona w Gdańsku, autor nie wypiera się swego pochodzenia, związku z profesorami , nauczycielami, pracownią i szeroko rozumianym klimatem. Już sam fakt, że jest to rzeźba figuratywna, generalnie odwołująca się do formy ciała ludzkiego. W istocie tematem tych prac jest kondycja człowieka, stan w jakim przedstawiana osoba się znalazła... . Jest to oczywiście ujęte całościowo w kontekście metafizycznym... , - ale ja właściwie nie o tym chciałem pisać, bo to akurat jest oczywiste dla każdego uważnie oglądającego wystawę. Pragnę odnieść się w tym tekście do tak trudnych pojęć jak forma i materia.
Dla każdego rzeźbiarza, w tym również dla Zbyszka Wąsiela forma jest jak Ziemia Obiecana! Tak podróż do Ziemi Świętej, w przenośni oczywiście.
Z pełnym szacunkiem dla klasycznych form..., - ale czy to przeszkadza, chyba nie. Prawda? Każdy może mieć własny punkt widzenia ale mi się wydaje, że to jest na miejscu.
Problem, który mnie interesuje w jego twórczości to nasycenie mas światłem. Witać to w umiejętnym operowaniu modelunkiem i światłocieniem.
Materia jest niepokojąca.
Atakuje dynamicznie zmiennością rozedrganej od światła konsystencją form. Ich powierzchnie są z reguły bogate i zróżnicowane.
Wymagają doświadczenia i pracowitości.
Efekty światłocieniowe pogłębia chromatyczność brązu. Materiału szlachetnego. Zobowiązującego do wrażliwego widzenia.
Podróż artysty do archipelagu ludzkich odczuć, zdarzeń można odczytywać jako próbę połączenia zmagań z formą z światem nietrwałym, trudnym do uchwycenia, odnoszącym się bardziej do naszych pragnień, resztek pamięci, skrywanych uczuć. Myślę, że to bardzo trudne ale możliwe. Nietrudno zauważyć,
że jest to już w zasadzie przestrzeń duchowa, intencjonalna, niekiedy trudna do zweryfikowania, choć nadal jako rzeźba pozostaje spełniona figuratywnie.

dr hab. Marek Szczęsny (Listopad 2009)

Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1388