Homo Urbanus Europeanus w Galerii FOTART w Szczecinie
Data: 28-10-2009 o godz. 21:36:22
Temat: Muzea, galerie
23 października br w Galerii Fotografii w Szczecinie została otwarta wystawa francuskiego fotografika Jean-Marc Caracci pt."Homo Urbanus Europeanus". Zestawowi 30 czarno-białych zdjęć , prezentujących samotność człowieka w przestrzeni miejskiej, towarzyszyła promocja albumu o tym samym tytule. Zamieszczono w nim 70 fotografii powstałych w latach 2007-2009.
Wystawa będzie prezentowana do 20.12.2009r.

Projekt: HOMO URBANUS EUROPEANUS
Jean-Marc Caracci tak mówi o swoim projekcie:

"Rozpocząłem projekt “Homo Urbanus Europeanus” w czerwcu 2007 w Bratysławie.W początkowym okresie nie wiedziałem dokładnie jaki styl chciałbym nadać swoim zdjęciom. Wiedziałem jedynie, że chcę pracować nad Człowiekiem w przestrzeni miejskiej. Krok po kroku, stolica po stolicy, forma projektu stawała się coraz bardziej wyraźna.
Oglądając zdjęcia w tym albumie, zauważą Państwo, iż zdecydowałem się fotografować samotne postacie w środowisku miejskim. Nie oznacza to jednak, iż chciałem przedstawić samotność w mieście... a przynajmniej nie smutną stronę samotności. Według mnie fotografie te głównie wyrażają rodzaj radości z przebywania w mieście. Ci samotni ludzie, których nazywam żartobliwie „urban beings” czyli „miejskimi istotami”, wyglądają jak królowie ulicy, krocząc dumnie poprzez miasto, które zdaje się do nich należeć. Przyjemne i zarazem ciekawe było fotografowanie ludzi w ten sposób, całkowicie wyizolowanych z miejskiego tłumu. Dla mnie byli oni jak kinowe postacie, które nie zdają sobie sprawy z tego, że odgrywają rolę, wkomponowaną bez ich wiedzy w ich naturalne środowisko.
Jak zwykłem mówić w odniesieniu do projektu “Homo Urbanus Europeanus” : “Pracuję dla Europy”. Na poziomie filozoficznym, projekt wyraźnie zajmuje polityczne stanowisko. Bardzo podoba mi się idea połączenia wszystkich krajów europejskich poprzez fotografię... niezależnie od tego czy już przynależą one do Unii Europejskiej czy jeszcze nie. Gdy rozpocząłem pracę nad projektem nie miałem jeszcze w głowie tej koncepcji.. ale szybko zorientowałem się, że my a także nasza europejska urbanistyka/architektura jesteśmy bardzo podobni. Po wyłączeniu narodowych i kulturowych osobliwości (na ile to tylko było możliwe) w moich pracach, zdjęcia pochodzące czy to z Warszawy, Tallinu czy Paryża rzeczywiście charakteryzują się ich „europejskością”. Patrząc zatem na te fotografie, trudno jest rozpoznać konkretny kraj czy miasto (za wyjątkiem samych ich mieszkańców).. ale każdy z nas jest w stanie rozpoznać w nich wszystkich Europę.
Po Bratysławie, przez jedynie dwa lata, sfotografowałem Rygę, Wilno, Sofię, Madryt, Warszawę, Rzym, Lublanę, Zagrzeb, Belgrad, Helsinki, Tallin, Reykiawik, Paryż, Brukselę, Oslo, Sztokholm, Pragę, Berlin, Istambuł, Lizbonę, Bukareszt, Tiranę, Budapeszt oraz Wiedeń. W ramach projektu “Homo Urbanus Europeanus” odwiedziłem zatem 25 stolic europejskich, jeśli uznamy Istambuł za europejską stolicę Turcji.

W projekcie “Homo Urbanus Europeanus” nadal brakuje 22 stolic europejskich oraz dużych metropolii, takich jak: Amsterdam, Ateny, Baku, Berno, Dublin, Erywań, Kijów, Kiszyniów, Kopenhaga, Londyn, Luksemburg, Mińsk, Moskwa, Nikozja, Podgorica, Prisztina, Sarajewo, Skopje, Tbilisi, Torshav, Vaduz, Valleta. Chciałbym w przyszłości mieć możliwość włączenia tych 22 miast do projektu."

Więcej >> www.fotart.com.pl


Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1384