Elektroniczna Jesień
Data: 20-09-2009 o godz. 09:12:52
Temat: muzyka klasyczna, współczesna, rozrywowa


Warszawska Jesień 2009 W czwartek 18.IX. w Warszawie zaczęła się 52. Warszawska Jesień zdominowana przez elektronikę, tę najnowszą i historyczną.

Tadeusz Wielecki, dyrektor Jesieni, deklaruje: - Chcemy wskazać na muzykę, która jest rezultatem współpracy kompozytorów z matematykami, fizykami, inżynierami.

Elektronika zawsze była obecna na festiwalu, choć w tym roku po raz pierwszy będzie dominować - zaprezentowane zostaną kompozycje/projekty realizowane w studiach i centrach muzyki elektronicznej w Paryżu (IRCAM), Seattle (DXARTS), Amsterdamie (STEIM), Florencji (Tempo Reale) i Lizbonie (Miso Studio).

Każdy z tych ośrodków ma swoją specyfikę i nieco odmienne zainteresowania. Z paryskiego IRCAM-u zabrzmią m.in. "En écho" Philippe'a Manoury'ego, w którym elektronika wchodzi na żywo w interakcje z głosem, i "Bird Concerto with Pianosong" Jonathana Harveya, w którym kompozytor skonstruował swoisty dialog instrumentów z nagranymi i odtwarzanymi z samplera śpiewami ptaków.

Studio z Amsterdamu, koncentrujące się na badaniach fizyczności w muzyce elektronicznej, przygotuje performance z udziałem m.in. saksofonisty Evana Parkera, zaś ośrodek z Florencji szykuje występ łączący elektronikę z improwizacjami perkusisty Jima Blacke'a. Studio z Lizbony w finałowym koncercie maratonie (z udziałem Orkiestry Głośników) połączy nowe kompozycje z klasyką - jedną z części programu trwającego niemal cały dzień, z utworami Mortona Subotnicka i Steve'a Reicha, nazwano "prekursorzy popu i rocka".

Skoro już o nestorach mowa, to na Jesień po 26 latach zawita ponownie Pierre Henry, legendarny twórca muzyki konkretnej, pionier elektroniki, przez młodych twórców uznawany za dziadka techno. Na koncercie monograficznym w Studiu im. Lutosławskiego posłuchamy "Histoire naturelle, ou les roues de la terre", zabrzmi także jego nowy utwór "Capriccio" napisany na zamówienie festiwalu.

Nie zabraknie też prezentacji polskiego dorobku, studiów muzyki elektronicznej Akademii Muzycznych we Wrocławiu, w Łodzi, Krakowie. Wykonana zostanie elektroniczna opera Cezarego Duchnowskiego "Ogród Marty".

Na Jesieni "prądotwórczej" - jak ją określają organizatorzy - pojawią się także tradycyjne brzmienia i instrumenty. Szykowane są premiery II Koncertu wiolonczelowego Pera Norgarda i utworu "Eals (Oomsu)" Pawła Szymańskiego. Po raz pierwszy w Warszawie zabrzmi "Pasja" Pawła Mykietyna, dotąd wykonywana na Wratislavii Cantans oraz w Krakowie. W sumie czeka nas dziewięć dni wypełnionych muzyką (w tym 10 utworów zamówionych przez Jesień, 11 kolejnych premier) oraz spotkaniami z kompozytorami, którzy do Warszawy zawitają (Manoury, Harvey, Henry, Aperghis).

52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (18-26.09.09)

Jacek Hawryluk, Polskie Radio

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)


Artykuł jest z Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka
http://sztuka.gallery-art.pl

Adres tego artykułu to:
http://sztuka.gallery-art.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1377