Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 323 gość(ci) i 140 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

12695492
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

Proza, poezja, inne
[ Proza, poezja, inne ]

·New Polish Nude Photography
·Death book
·Luki między gwiazdami
·Pisanie o górach, czyli koniec ery heroicznej
·Diabeł irlandzki
·Bunkier Sztuki zaprasza
·Premiera książki Krótka historia Grupy Ładnie
·Czułość i sarkazm Virginii Woolf
·Erotyczne harce artystów

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
Forma i materia

_CONTRIBUTEDBY wasielgallery dnia 24-11-2009 o godz. 22:25:10

plastyka

Rzeźba współczesna nie jest jakąś odosobnioną wyspą pozbawioną kontaktu z innymi dziedzinami sztuki. Właściwie wydaje mi się, że obecnie trudno uciec artyście jak kiedyś na Martynikę czy Taithi, rzeczywistość go dogoni... .

W tym kontekście twórczość Zbigniewa Wąsiela jest osadzona w Gdańsku, autor nie wypiera się swego pochodzenia, związku z profesorami , nauczycielami, pracownią i szeroko rozumianym klimatem. Już sam fakt, że jest to rzeźba figuratywna, generalnie odwołująca się do formy ciała ludzkiego. W istocie tematem tych prac jest kondycja człowieka, stan w jakim przedstawiana osoba się znalazła... . Jest to oczywiście ujęte całościowo w kontekście metafizycznym... , - ale ja właściwie nie o tym chciałem pisać, bo to akurat jest oczywiste dla każdego uważnie oglądającego wystawę. Pragnę odnieść się w tym tekście do tak trudnych pojęć jak forma i materia.
Dla każdego rzeźbiarza, w tym również dla Zbyszka Wąsiela forma jest jak Ziemia Obiecana! Tak podróż do Ziemi Świętej, w przenośni oczywiście.
Z pełnym szacunkiem dla klasycznych form..., - ale czy to przeszkadza, chyba nie. Prawda? Każdy może mieć własny punkt widzenia ale mi się wydaje, że to jest na miejscu.
Problem, który mnie interesuje w jego twórczości to nasycenie mas światłem. Witać to w umiejętnym operowaniu modelunkiem i światłocieniem.
Materia jest niepokojąca.
Atakuje dynamicznie zmiennością rozedrganej od światła konsystencją form. Ich powierzchnie są z reguły bogate i zróżnicowane.
Wymagają doświadczenia i pracowitości.
Efekty światłocieniowe pogłębia chromatyczność brązu. Materiału szlachetnego. Zobowiązującego do wrażliwego widzenia.
Podróż artysty do archipelagu ludzkich odczuć, zdarzeń można odczytywać jako próbę połączenia zmagań z formą z światem nietrwałym, trudnym do uchwycenia, odnoszącym się bardziej do naszych pragnień, resztek pamięci, skrywanych uczuć. Myślę, że to bardzo trudne ale możliwe. Nietrudno zauważyć,
że jest to już w zasadzie przestrzeń duchowa, intencjonalna, niekiedy trudna do zweryfikowania, choć nadal jako rzeźba pozostaje spełniona figuratywnie.

dr hab. Marek Szczęsny (Listopad 2009)

 
Pokrewne linki
· Więcej o plastyka
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o plastyka:
z cyklu ''Sylwetki twórców'' Zdzisłąw Beksiński


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.75
Głosów: 4


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomychPHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund