Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 327 gość(ci) i 140 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

12693866
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

Muzea, galerie
[ Muzea, galerie ]

·Galeria 78 w Gdyni
·Bunkier Kuśmirowskiego w Barbican Centre
·Homo Urbanus Europeanus w Galerii FOTART w Szczecinie
·Włochy: ukrzyżowana żaba z piwem nie zniknie z muzeum
·''Kolekcja z suchej'' w Muzeum Narodowym w Warszawie
·"Błond w Sztuce" w Firleju
·Ukraina światu - Skarby Ukrainy z kolekcji Platar
·Wolny wstęp do 14 francuskich muzeów
·Toskańskie pielgrzymki do Piera

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
RASTER, Michał Budny ''Światło''
Wysłano dnia 17-02-2009 o godz. 15:11:24
Temat: plastyka
plastyka

MICHAŁ BUDNY - ŚWIATŁO Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.

Seria najnowszych prac, tworzących na wystawie w Rastrze jednorodną przestrzennie całość, to wyszukane formalnie studia krążące wokół pojęć odkrywania, zasłaniania, ukrywania, rozświetlania i... malowania. Wydobyć na światło dzienne i odwrotnie - ukryć przed czyimś wzrokiem, ukryć żeby ochronić, ale też ukryć udając, że tego nie ma - mimo, iż prace Budnego w coraz bardziej zdecydowany i swobodny sposób posłują się językiem abstrakcji i fantazji, zachowują niezwykłą dyscyplinę, swoistą inteligencję emocjonalną. Wątki interpersonalne - tak niegdyś czytelne w pracach dotyczących komunikacji międzyludzkiej ("Niedokończone listy", "Ogłoszenia") - pojawiają się również w najnowszych pracach. "Maska idioty" na przykład, to figura udawania, ukrywania prawdziwego oblicza w cieniu.

Z drugiej strony oglądamy prace odnoszące się wprost do tradycji sztuki nowoczesnej (w tym również malarstwa), skupionej na formalnych analizach: kształtu, widoku, światła - jak choćby "Martwa natura z żarówkami". Wykorzystując swój antyakademicki warszatat "domowego" artysty, Budny przydaje swoim kompozycjom niebywałej lekkości, już to kreując niemal efemeryczne formy, już to całkowicie nieortodksyjnie posługując się znalezionymi "pod ręką" materiałami: papierem, starą tekturą, farbą, gotowymi przedmiotami, fragmentami własnych, starszych prac, wodą, miodem czy nawet... tańcem.

Urozmaicone jak nigdy wcześniej pod względem formalnym i materialnym, prace z serii "Światło" wydają się również jeszcze bardziej zwiewne niż wcześniejsze realizacje Budnego. Stworzone z niczego, pojawiają się niespodziewanie i znikąd. Ich materialność jest teraz jeszcze bardziej umowna niż dotychczas, sprawiają raczej wrażenie krótkich rozbłysków myśli i materii. Niematerialność zdaje się być ich pierwszą naturą, zaś forma, którą przyjmują, tymczasową, "wystawową" hybrydą.

Obiekty, rzeźby i instalacje Michała Budnego są niezmiennie indywidualną formą zapisu otaczającej artystę przestrzeni i upływającego czasu. Kierując się intuicją i szczególnym wyczuciem materiału, Budnemu udaje się kreować osobne uniwersum form, które rządzi się swoją własną logiką i zasadami. Jedną z podstawowych jest minimalizm - osiąganie pełni kształtu i sensu w najbardziej powściągliwy sposób, choćby pozornie przypadkowym pofałdowaniem arkusza papieru pakowego. W tych najprostszych, odręcznych gestach tkwi cała tajemnica i - niezbędne do życia - światło. Jak mówi bowiem sam artysta: "Światło jest jak krew".

Wystawa w Rastrze zbiega się w czasie z dużą, przeglądową wystawą prac artysty w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, która zostanie otwarta 16 marca 2009.

Raster Michał Budny - światło
wernisaż: 21.02.2009, godz. 18.00-21.00; wystawa czynna do 28.03.2009

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)

 
Pokrewne linki
· Więcej o plastyka
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o plastyka:
z cyklu ''Sylwetki twórców'' Zdzisłąw Beksiński


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 2.33
Głosów: 3


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Kategoria

plastyka

..

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund