Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

Szukaj



Zaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 359 gość(ci) i 160 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

12691049
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

Nasze aukcje
[ Nasze aukcje ]

·Dom Aukcyjny Agra-Art - aukcja online
·Serwis aukcyjny aukcje-art zaprasza
·Z cyklu ''Nasze aukcje''

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej



  
Diabeł irlandzki
Wysłano dnia 10-02-2009 o godz. 17:27:00
Temat: Proza, poezja, inne
Proza, poezja, inne

Mefisto, John Banville Zło w powieści Banville'a jest uwodzicielskie. Jest tajemnicą i bywa cierpliwe: czai się. Czeka. Znajdzie twój słaby punkt, krytyczny moment w twoim życiu - i wtedy uderzy. Zło jest przygodą, wyłomem w monotonii codzienności, objawieniem. Dlatego chłopiec o nieprzypadkowym nazwisku Gabriel Swan daje się opętać.

Tym bardziej że diabeł Banville'a jest postacią wyrazistą i magnetyczną, nietrudno w nią uwierzyć. Felix - bo tak mu na imię - to psotnik i obwieś noszący swoje łachmany z absurdalną godnością, ekscentryk obdarzony jakąś naturalną elegancją. Z lisią twarzą i spiczastym podbródkiem jest błyskotliwym luzakiem ze swobodnym stosunkiem do życia i śmierci.

Trudno pisze się o tej onirycznej powieści, która nie odpowiada na pytania, wszystkiego każe się domyślać, a tropy jedynie sygnalizuje. Szarości, niejednoznaczność, wątpliwości co do natury postaci i ich intencji - oto, co czeka czytelników "Mefista". Ale jest to zabieg celowy, pokazujący człowieka, który dokonuje życiowych i moralnych wyborów trochę po omacku. Człowieka, wrzuconego w jakieś "dzianie się", słabego, ulegającego zakusom zła.

"Mefisto" ukazał się w Irlandii w 1986 r. Wczesny Banville jest zupełnie inny niż ten, którego znamy z "Morza", mniej akademicki, bardziej fabularny. Kunszt stylisty jest wyrazisty, ale pozostaje na drugim planie, za filmowym obrazkiem, detalem, przygodą.

Banville nawiązuje do "Mistrza i Małgorzaty" - rekwizytem jego mefista jest pełna niedopałków papierośnica, ale ten diabeł przypomina raczej pirata Jacka Sparrowa. Zresztą cała banda Feliksa jest zbieraniną dziwaków.

Powieść podzielona jest na dwie części - "Marionetki" i "Anioły". W pierwszej do diabolicznej ekipy należy głuchoniema i nieco szalona, ale pociągająca Sophie oraz gruby, tajemniczy Pan Kasperl, szurnięty matematyk. W drugiej te postacie objawiły się jako narkomanka Adele i profesor Kosok dokonujący sekretnych badań na maszynie liczącej.

Czemu Felix wybrał na swoją ofiarę Gabriela? To proste: w dzieciństwie umarł mu brat bliźniak i ta utrata naznaczyła go poczuciem dotkliwego braku, głębokiej niespójności. Poza tym chłopiec wykazywał niespotykany talent matematyczny i spędzał długie samotne godziny, manipulując liczbami, napawając się poczuciem porządku, harmonii i "obcowania z czymś kompletnym". Swan to chłopiec wrażliwszy niż jego rówieśnicy, naciskający raz po raz tkankę świata, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o jego naturze.

Feliks dozuje zło subtelnie. Gdy zaczynają ginąć ludzie, Swan zdaje się tego nie dostrzegać, pogrążony w dziwnej malignie. Rzeczywistość jest jak syrop, w którym brodzi ociężale, raz po raz tracąc orientację.

Wszystko, co ma związek z Feliksem - ubrania, przedmioty, domostwa - jest prowizoryczne i schyłkowe, jakby na moment przed rozpadem. Pierwszy dom trzęsie się jak chybotliwy statek. Drugi to melina w złej dzielnicy.

Banville skupia się na łatwości, z jaką człowiek daje się uwieść. Opisuje płynność pomiędzy biernym przyglądaniem się, współudziałem i intencjonalnym złem. Jego zło za każdym razem jest idealnie dostosowana do poziomu ofiary - jej lęków i pragnień. Ale nie na tym polega wielkość tej książki. Cała rzecz jest rozedrgana, lekko prześwietlona, sugestywna. "Mefisto" może uwieść. "On wróci w takiej czy innej postaci - mówi na końcu Gabriel - nie ma przed nim ucieczki".

Mefisto
John Banville
przeł. Zbigniew Batko
Znak, Kraków

Agnieszka Wolny-Hamkało Gazeta Wyborcza

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)

 
Pokrewne linki
· Więcej o Proza, poezja, inne
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Proza, poezja, inne:
New Polish Nude Photography


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Kategoria

Proza, poezja, inne

..

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund