Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 23 gość(ci) i 0 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

10160820
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

fotografia tradycyjne, cyfrowa
[ fotografia tradycyjne, cyfrowa ]

·Katarzyna Krause - „Jak Wyglądam” - wystawa fotografii
·''Przenikanie'' Fotografie Piotra Pietrygi
·Fotografie Ragne Kristine Sigmond FACES
·COLOUR FACTORY - wystawa fotografii Marzeny Gregier
·Gabinet osobliwości sztuki
·Avant Music Festival – Autoportret
·Rondo Sztuki - Jacek Lidwin: Człowiek, przestrzeń, światło - wystawa
·Anatomia Melancholii – wystawa fotografii Katarzyny Widmańskiej
·Id w fotografii Anny Bodnar

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
Ewa Latkowska-Zychska ''Biało-niebiesko nad kreską''
Wysłano dnia 19-09-2007 o godz. 15:21:07
Temat: plastyka
plastyka

Portal Sztuki - malarstwo W dniach 11 października do 4 listopada 2007 galerii DAP przy ul. Mazowieckiej 11a w Domu Artysty Plastyka w Warszawie czynna będzie wystawa prof. Ewy Latkowskiej-Zychskiej. Organizatorem wystawy jest Oddział Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków, który tą wystawą, łączącą tkaninę artystyczną i papier wielkich formatów, pragnie uhonorować XXXlecie pracy twórczej artystki.
Prof. Ewa Latkowska-Zychska urodziła się w Łodzi w 1950 r. gdzie przez pierwsze dwadzieścia pięć lat mieszkała na Bałtach, w miejscu gdzie stoi obecnie gmach Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Latem miejsce to, zwane potocznie Babim Dołem, albo Babimi Górkami pokrywały złociste łany dojrzewającego w słońcu zboża, zimą zaś pagórkowaty teren pozwolił zjeżdżać na sankach. Cały rozwój duchowo-intelektualny artystki związany jest z Łodzią, miastem w którym spędziła dzieciństwo i lata młodości, miejscem, które kojarzy się jej z najpiękniejszymi latami życia. W 1969 roku po pomyślnie zdanych egzaminach wstępnych, została studentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, nie wiedząc jeszcze, że z uczelnią tą zwiąże się na długie lata. Tam spotkała wspaniałych twórców i nauczycieli, którzy wprowadzali ją w świat sztuki, nauczyli patrzeć na świat inaczej, dostrzegać rzeczy proste, które przetransponowane na język sztuki stały się sposobem do wyrażenia siebie. Mile wspomina prof.Romana Modzelewskiego, który nauczył ją patrzeć inaczej i widzieć, prof. Janinę-Pierzgalską, która dodawała jej wiary we własne siły, wymagającego prof. Antoniego Starczewskiego, w którego Pracowni Dywanu i Gobelinu zrealizowała dyplom. Serdeczny przyjaciel prof. Mariusz Kowalski nauczył ją dystansu do wszystkiego, co nazywa się sukcesem lub brakiem sukcesu, a w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Janiny Tworek-Pierzgalskiej artystka zrealizowała pierwsze prace oparte na przełożeniu fotografii na materię tkacką i to zagadnienie pochłonęło ją na wiele lat. Zapisując na kliszy fotograficznej świat, który zawsze od nowa zachwyca ją i zadziwia, przenosi swoją wizję na inną materię, pokazując nam swoje odczucia. Z biegiem lat jej wizualna pamięć nasyca się, artystka coraz rzadziej korzysta z kliszy fotograficznej, zastępując ją obrazami utrwalonymi w swojej pamięci.

Ewa Latkowska - Zychska galeria


Artystka nie ogranicza się tylko do jednej dziedziny twórczości. W 2004 roku wydaje tomik poezji „Wiersze niemalowane”. W poszukiwaniu nowych doświadczeń odbywa szereg podróży do najdalszych, urzekających ją swoim pięknem, zakątków świata. Poznaje coraz to nowych wspaniałych ludzi, a znajomości te z czasem przeradzają się w przyjaźnie. „Mam szczęście do przyjaciół mówi artystka wspominając grupę IXION z Jolanta Owidzką na czele i Karen Stahlecker, amerykańską artystkę, która udzieliła jej cennych nauk z zakresu ręcznie czerpanego papieru. Artystka nie zdaje sobie sprawy, jak dalece pochłonie ją ta nowa pasja, nie wie jeszcze, że „moment”, na jaki odłożyła tkanie eksperymentując nowe techniki, zamieni się w długie lata. Nastąpiła zmiana podstawowej dziedziny realizacji wypowiedzi twórczej z tkaniny na ręcznie czerpany papier. Artystka realizuje wielkoformatowe płaszczyzny papieru, sięgające długością do sześciu, a wysokością do 3m. Papier ręcznie czerpany, a szczególnie japoński, zafascynował ją zupełnie. Ta fascynacja najlepiej wyraża się w jej słowach „.... to fizycznie ciężka praca, ale urzekło mnie w papierze coś, co nazwałabym kontrolowaniem przypadku. Tkanina dawała możliwości zapisywania wielu spojrzeń w jednym obiekcie, papier zaś, to możliwość zaczerpnięcia ze świata zależności, którym podlegają gnane po niebie chmury, trawy czesane wiatrem, muszle i skały, na których czas odkłada swoje obrazy”.
Jej świat współorganizuje również praca na Uczelni, gdzie dwadzieścia lat pracowała w Pracowni Tkaniny Unikatowej, najpierw pod kierownictwem prof. Janiny Tworek-Pierzgalskiej, potem prof. Aleksandry Mańczak. Od 1997 roku prowadzi samodzielnie Pracownię Papieru na Wydziale Form Przemysłowych w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.
„Wyjeżdżam co tydzień z Warszawy - miasta, gdzie mieszkają teraz moi najbliżsi. Mijam po drodze pejzaże, które nasycają moją wizualną pamięć, jednak w moich planach na przyszłość zamierzam spędzać więcej czasu oglądając pejzaże z jednego miejsca”, mówi artystka.
Udział w odbywającym się w 1977 r. VIII Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie, który był dobrze przyjętym przez publiczność i krytyków debiutem artystki, otworzył jej drogę do najbardżej znanych galerii i umożliwił udział w prestiżowych wystawach tkaniny w Polsce i na świecie. Ważniejsze z nich to między innymi :
· III, V, VII, IX i XI Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi (1978r., 1985r., 1992r., 1998 r., 2004 r.)
· „Texttielelstructuren”- międzynarodowa wystawa tkaniny w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kortrijk w Belgii –zakup pracy do Centrum Kultury Niderlandzkiej w Gent
· „Consument Art.”-międzynarodowe wystawy w Norymberdze /1988r. , 1997r. , 2002r.
· Amerykańskie Biennale Tkaniny -1994r.Minneapolis,1998r. Atlanta
· „Karpit”-międzynarodowa wystawa tkaniny 2001r. Budapeszt

W 1981 r. artystka otrzymała medal ZPAP na II Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej w Łodzi. Tworzy również obrazy , miniatury i książki artystyczne, za które także otrzymuje wyróżnienia:
· „Polska Współczesna Sztuka Ksiązki ‘V-edycja-1998r.
· Światowy Konkurs Ksiązki CONTEST –Oshima , Japonia w 2002 i 2004 roku.

....Opracował Portal Sztuki
Możesz tutaj - uzupełnić, rozwinąć (skomentować) ten artykuł. W tytule napisz "uzupełnienie do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)

 
Pokrewne linki
· Więcej o plastyka
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o plastyka:
z cyklu ''Sylwetki twórców'' Zdzisłąw Beksiński


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.68
Głosów: 16


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Kategoria

plastyka

..

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund